טוטם הפרפר

מאת אורלי נירן יהלום

בקיץ שעבר, בטיול הבוקר שלי בשמורת האלונים שגובלת בביתנו, צעדתי על השביל בשטח פתוח לשמש כשלפני התרוממו וריחפו עשרות פרפרים כתומים יפהפיים מסוג נימפית החורשף. ללכת בתוך ענן של פרפרים זו ללא ספק חוויה מרוממת.

השם פרפרים מתייחס למספר קבוצות של חרקים העוברים גלגול חיים מלא, כלומר: ביצה זחל, גולם, בוגר. ביניהם גם פרפרי העש. בין פרפרי ארץ ישראל נוכל למצוא את: זנב הסנונית, כתום כנף צהוב, לבנין הסלוודורה, לבנין הרכפה, לבנין משויש, לימונית האשחר ועוד….

כשאנו חושבים על פרפרים, האסוציאציה הראשונית שעולה לנו היא יופי. פרפרים מחברים אותנו לססגוניות, מעוף, קלילות ולעולם הפיות.יש משהו בלתי נתפס בריחוף הפרפר שמחבר ליכולת לעבור מהעולם הגשמי לעולמות הטבע המקבילים להוויה הפיזית.

עולמות בהם מעופפות פיות, נימפות יער ושדונים חיים בינות לפרחים. אנשים המחוברים לפרפרים נמשכים בדרך כלל לטבע, לפרחים ליופי ולצבע. אם הם מרשים לעצמם לרחף מעט מעל למציאות היום יומית יוכלו על נקלה להתחבר לפיות ולקסם השורה במעבר שבסדק בין הממדים. אנשים אלו ניחנו בקסם טבעי ויש להם יכולת לעשות קסמים. למרות שלא תמיד הם מודעים ליכולת זו.

הילידים האמריקאים רואים בפרפר את סגולת השינוי. אנשי הפרפר נוטים לעבור שינויים חיצוניים משמעותיים בחייהם עד כדי כך שאנשים שהכירו בעברם לפעמים לא מזהים אותם. השינוי יכול להיות גם בתפישת העולם או בתהליכי החשיבה. בכל מקרה בגלל השינוי המשמעותי שעובר הפרפר בארבעת השלבים של חייו יחוו אנשים אלו תקופות שונות לחלוטין בחייהם.

הפרפר המרחף בקלילות ושובה את ליבנו בקסמו, מביא עמו  תמיד את הצורך בתזמון נכון והקשבה לקצב הפנימי. אם מופיע הפרפר בחייכם שימו לב באיזה שלב אתם נמצאים בתהליך שאתם חווים בתקופה זו. האם אתם בשלב הרעיון הראשוני-  שלב הביצה? או שלב הזחל האוגר מזון ומשמין? שלב זה מקביל לאיסוף של יידע ואיסוף נתונים. האם אתם מכונסים בתוך עצמכם לתהליכים של חשיבה עיכול והתפתחות בתוך התהליך? זהו שלב הגולם. או שאתם כבר עמוק בתוך הגשמת הפרוייקט?  זהו השלב אתם פורשים כנפיים ומציגים לכל העולם את היופי והרעיונות הייחודיים רק לכם.

שינוי טבעי בחיינו, תמיד קורה בדיוק בזמן הנכון ולא ניתן להאיץ את הגעתו.

אשת הפרפר – מריפוסה בספרדית, היא הכוח המפרה הנשי העומד מאחורי היכולת להשתנות. השינוי תמיד נובע מרעיונות, חלומות ורגשות שמפרים את הרצון שלנו להגשים את עצמנו. היא מלמדת ששינוי אינו חייב להיות טראומתי. שינוי יכול להיות עדין ועם זאת מלא עוצמה. כשמאנית אני פוגשת אנשים רבים שמצפים לחוש שינויים קיצוניים ומחפשים דרמות בחייהם כמו טקסים ותהליכי חניכה מכאיבים או סמים מסוגים שונים. אנשים אלו איבדו את הרגישות לחוש בשינוי מעודן  כמשב כנפי הפרפר שיכול להפוך לחלוטין את חייהם. הפרפר מזכיר לנו להיות עדינים עם עצמנו. שינוי אלים מדי הנובע למשל מלקיחת סמים או פטריות הזיה תמיד משאיר צלקות קשות לריפוי בנפש.

המילה פרפר מכילה בתוכה פעמיים את המילה פר. מה הקשר בין פר ופרפר? הפר הוא סמל לפוריות ועוצמה גברית. האיכות הגברית היא תמיד מוחצנת, כך גם אברי המין הגבריים.

אנשי הפרפר חשים צורך לבטא בחייהם את טעמם האישי ותפישת עולמם ולהחצינם. הם אינם מוכנים לקבל כל הגבלה לחופש ולביטוי האישי.

סכום המילה פר בגימטריה נותן את הספרה 1 וסכום המילה פרפר נותן את הספרה 2, מה שמלמד על הקשר בין אנשי הפרפר וזוגיות. לאנשי הפרפר חשובה במיוחד הזוגיות והתפישה שלהם כ"פרפרים" חסרי נאמנות שגויה.

גם כנפי הפרפר מעידות על קשר לסימטריה הבאה לידי ביטוי בזוגיות של אנשים אלו למצוא בני הזוג שהם הנפש התאומה. הפרפר מלמד אותנו לחוות את  החיים ואת האהבה כריקוד ולמצוא את הזוגיות המושלמת עבורנו. הוא מהווה סמל לאושר ושמחה הנובעים מהחופש להיות אנו עצמנו ולבטא את הייחודיות שלנו בכל מצב בחיים ובמיוחד בקשרים אינטימיים.

סגולת המרפא של הפרפר מלמדת אותנו כיצד לקבל את השינויים החלים בנו בתוך מערכות היחסים האינטימיות המלוות אותנו לאורך החיים, את שינוי צורת גופנו במשך השנים מגוף צעיר לבשל יותר. זהו החופש לחוש ראויים לבטא את עצמנו ולהיות נאהבים בכל מצב, ללא קשר לאופנה או מוסכמות חברתיות, גיל ,משקל צבע עור ועוד.

אם ניחנתם בפרפר כמדריך נשמה אתם מתבקשים להכניס יותר צבע קלילות, ריקוד ומתיקות אל תוך חייכם. אתם נדרשים לשים לב שלא להילכד במצבים של דיכאון וכבדות. לרצינות יתר הגובלת בנוקשות, עצב או קושי, אין מקום בחייהם של אלו שניחנו בסגולת הפרפר. הפרפרים מלמדים שניתן לעבור כל שינוי בקלילות, מתיקות ושמחה. שינוי אינו מפחיד ואינו חייב להיות כרוך בקושי.

הפרפר מבטא יותר מכל בעל חיים אחר את חופש הנשמה להיות. להגשים חלומות ולחוות מסע נפלא של שינוי לתוך כל צורה או חלום שברצוננו להגשים.

תגובות פייסבוק

comments

Powered by Facebook Comments