ספר – ארבע ההסכמות

ארבע ההסכמות – דון מיגל רואיס

דון מיגל רואיס מאיר בספרו "ארבע ההסכמות" תובנות ועקרונות רוחניים חשובים. החלק הראשון של הספר מזכיר לנו את הרעיון שבו על פי הטולטקים (וכמובן על פי ידע הקיים בתרבויות נוספות), חיינו על פני האדמה הם סוג של חלום. חלום זה נקרא על פי הטולטקים "מיטוטיי", ובבודהיזם הוא נקרא מאיה (אשליה). כמו כן הוא מזכיר גם את החלומות האישיים שלנו הנשלטים לעיתים מתוך פחד. בשונה מהגישה הבודהיסטית הסבילה, דון מיגל רואיס קורא לנו לפעול כדי לשנות את ההתניות החברתיות, את ההסכמים שלנו עם עצמנו, ובכלל את האופן שבו אנו נוהגים כלפי עצמנו וכלפי אחרים.

דפוסי המחשבה המרכזיים שחוזרים על עצמם רבות בספר הם השופט הפנימי – הקשור באשמה ובושה, הרצון למושלמות (אהבה עצמית) – רצון להיות מקובלים על ידי אחרים ודפוס של קורבנות. דון מיגל רואיס אכן נוגע בדפוסים העיקריים המתפעלים אותנו ומציע עבורנו כלים לשינוי – ארבע ההסכמות.

למעשה ארבע ההסכמות הן "דפוסי התנהגות" חדשים שאותם עלינו לאמץ על מנת ליצור שינוי ולשחרר את הדפוסים הישנים. ההסכם הראשון – טוהר המילה, קשור בהבנה של יכולת ההשפעה של המילים. ההסכם השני – לא לקחת שום דבר באופן אישי. ההסכם השלישי לא להניח הנחות. ההסכם הרביעי לעשות תמיד כמיטב יכולתנו. על פי המחבר, שימוש קבוע בארבעת הסכמים חדשים אלו ייצור שינוי בחיינו. בעיני, הדרך שמציע דון מיגל רואיס היא יפה ויכולה להתאים לאלו שמוכנים לצעוד בה.

אחד הדברים שנהניתי לגלות בספר הוא המקבילות של הרעיונות המופיעים בו אל הרעיונות של "ריפוי תודעה". למרות שב"ריפוי תודעה" הטכניקות שונות, הרעיונות המרכזיים של שימוש בטכניקה אקטיבית לריפוי ושינוי דפוסי מחשבה מהותיים אצלנו הקשורים באשמה וחוסר קבלה עצמית, דומים. אחד הסיפורים בספר מדבר על אדם שפנה למנזר בודהיסטי על מנת להפסיק לסבול. במנזר הוא שאל את המורה "אם אהיה ארבע שעות ביום במדיטציה, תוך כמה זמן אוכל להתעלות מעל הסבל?" המורה ענה לו שאם יתמיד ייתכן שתוך 10 שנים יגיע לכך. ואז אותו אדם חשב שאולי יוכל להגיע לכך מהר יותר ושאל שוב "ואם אהיה שמונה שעות ביום במדיטציה תוך כמה זמן אפסיק לסבול?" המורה התבונן בו ואמר "20 שנה". כשהאיש שאל מדוע, המורה הסביר לו שהוא כאן כדי לחיות את החיים לאהוב ולהנות מהם, ולא כדי למדוט ולהקריב אותם. וזה מה שדון מיגל רואיס מנסה להזכיר לכולנו כאן.

תגובות פייסבוק

comments

Powered by Facebook Comments