טוטם הקוף

מאת: אורלי נירן יהלום

כשאני חושבת על קופים, האסוציאציה הראשונה שלי קשורה לשעשוע. משחק, אקרובטיקה ו… הבעות הפנים האנושיות כל כך.
שובי לב ומקסימים, מחברים אותנו לילד הקטן שבתוכנו.
הקופים הם בעלי החיים היחידים הדומים לבני האדם הן במראה והן בתכונותיהם. פניהם של הקופים אינן מכוסות בפרווה כשל האדם, אפרכסות האוזניים שלהם קטנות ודומות לאלו של האדם. הם בעלי ראיה תלת-ממדית, כלומר רואים את העצמים סביבם כתלת ממדיים ובעלי עומק. הקופים מהלכים על כפות רגליהם, יש להם גם בכפות הידיים וגם בכפות הרגליים חמש אצבעות והם משתמשים בהן בדומה לבני האדם. הקופים חיים ביערות המכסים את פני אימא אדמה, בין ענפי העצים ושולטים היטב ברזי הטיפוס והשמירה על שיווי המשקל.

הקופים מחולקים לשלוש קבוצות אב. קופים צרי אף (בקבוצה זו נכלל דרך אגב גם האדם), קופים רחבי אף וקופיפים. הקופים החיים באסיה ובאפריקה מכונים צרי אף. הקופים החיים באזורים הטרופיים של יבשת אמריקה מוגדרים כמשפחת רחבי האף לקופים אלו גם זנב ארוך והם מרבים להשתמש בו לצורך טיפוס על עצי הג'ונגל.

במשפחת הקופים צרי האף מופיעה תת קבוצה של קופי אדם הכוללת את האדם וקופים מסוג השימפנזה, הגורילה והאורנגאוטן, שפירוש שמו: איש היער.
הגורילות והשימפנזים שוכנים באפריקה, האורנגאוטן חי ביערות בבורנאו ובסומטרה.
קופים אלו חסרי זנב, הם מסוגלים ללכת זקופים וידיהם ארוכות מרגליהם.

אדם אשר חיית הטוטם שלו היא קוף, ניחן בסגולות יקרות ערך. הקוף מלמד אותנו שעור מרתק הנוגע בתנועה, והקשר בין תנועה לאגו. גמישות נפשית וגופנית, ידע נסתר העוסק בשימור בריאות הגוף ואיזון הנפש דרך תנועה, ממש כמו ביוגה. האורנגאוטן כחיית טוטם מלמד לנוע מעל מריבות וליישב חילוקי דעות (גם כאן מילות המפתח הן גמישות ומציאת האיזון).
טוטם הקוף מלמד אותנו שעור של איזון גם בין שחור ללבן, בין הצד האפל שלנו לאור.
בספר וויקה (מומלץ לעיון לכל המתעניינים בכשוף ושמאניזם) מציינת טביטה ג'נינגס כי הקוף קשור להבנת מצבי עודף והפרזה, הבנת הצלחות והגנת המשפחה.
כל קופי האדם קשורים לסגולות של עדינות. כישורי שפה ויכולת דבור ונאום, הם ממתנותיהם של אלו אשר הגורילה או השימפנזה מלווים אותם כמדריכים רוחניים. לשימפנזים אף סגולה של הבנת מורכבות הקשרים החברתיים בקבוצה או קהילה.
לגורילה אינסטינקטים אימהיים מפותחים ונדיבות לב. אני זוכרת שכאשר ניהלתי פורום בנושא שאמניזם, פנתה אלי אישה שחלמה על גורילה והחלום אכן האיר הבנה חשובה בנוגע לבתה.
גם לשימפנזה וגם לגורילה, תבונה ואינטליגנציה מפותחת.
האורנגאוטן והשימפנזה מחוברים לרוחות היער וניתן ללמוד מהם כיצד ליצור קשרים עם פיות, נימפות וגמדים.
כל מי שניחן בסגולת הקוף נהנה מהיכולת לחוות את חמשת החושים ברבדים מעודנים ועמוקים יותר (כמו ראיה ושמיעה על חושיים) ויכולת לעבור בין העולמות. נראה שהיכולת לעבור בין עולם החיים והמתים היא הסיבה לכך שהבבונים היו להתגלמות האלוהות במצריים העתיקה.
הבבונים-קופי הכלב נחשבו למקודשים במצריים העתיקה. להקות של בבונים חיו במקדשים ואף גודלו בבתי העשירים כחיות מחמד.
הבבונים מופיעים בממצאים ממצריים העתיקה בציורי קיר ובפסלים עשויים מסלעי גרניט אדומים או שחורים. אחת מהתגלמויות האלים כבבון היא של אל החניטה המופיע במיתולוגיה המצרית בשם האפי. כיוון שכל התרבות המצרית הייתה מבוססת על חיי נצח הרי שאל החניטה היה ללא ספק אחד האלים החשובים ביותר.
הבבונים להבדיל מקופי האדם הם ממשפחת הקופיפים. לקופיפים זנב אך הם אינם משתמשים בו לאחיזה כמו הקופים רחבי האף.
הבבונים הם קופים גדולים ומוצקים השוכנים על האדמה. ראשם מאורך ודומה לראש כלב, גם הקריאה שלהם דומה לנביחת הכלב. הם חיים בלהקות גדולות, בהן מתקיים ארגון חברתי משוכלל ביותר. ניתן למצאם בחלקים נרחבים של יבשת אפריקה, כיוון שיש להם יכולת הסתגלות יוצאת מהכלל לסביבות מחיה שונות.
בדת ההינדית מופיע האל הנומן בדמותו של קוף מסוג לנגור והוא בעל סגולות רבות:
מהיר מחשבה, לוחם נועז ומפקד, תומך בכולם וחי חיי נצח.
בין הפרסומים בתקופת הבחירות בארה"ב הופיעה ידיעה כי פסל מוזהב של האל הקוף הנומן נשלח אל ברק אובמה הנשיא הנבחר במהלך מסע הבחירות שלו, לאות תמיכה מהפוליטיקאי ההודי בריג' מוהאן בהאמה שאף ערך בניו דלהי תפילה בת אחת עשר יום להצלחתו. לדברי בהאמה לברק אובמה יש אמונה מלאה בהנומן והוא אף נושא בכיסו פסלון של האל הקוף. בין אם ידיעה זו מדויקת ובין אם לא, היא בהחלט משקפת את העוצמה, הכריזמה והסגולות הייחודיות הנקשרות לטוטם הקוף.

תגובות פייסבוק

comments

Powered by Facebook Comments