טוטם העיט

מאת: אורלי נירן יהלום

הטבע, קדוש, מלא הוד והדר, הוא חוט השדרה, המהות האמיתית האחת והיחידה בחיינו. גם אם כל חיינו סובבים סביב מבנים של בטון ופלדה, הייטק וטכנולוגיה צרופה, הוא עדיין שם, אתנו סביב לנו ובתוכנו.
בעלי החיים הם ליבו של עולם הטבע, חלק מרכזי מעולם הארכיטיפים של עצם נשמתנו וראוי שיהיו קרובים הרבה יותר אל ליבנו. הילידים תושבי יבשת אמריקה, נוהגים לכנות את כל יצורי הטבע, מהצומח על כל גווניו ועד לחי בכל אבריו, קרובי משפחתנו. מתוך כך יש להם כלפי כל הסובב אותנו יחס של כבוד והכרת תודה על קיומו. כבוד זה מבוסס על הבנת חוק האחדות עם כל שקיים סביבנו. חיות טוטם, הן סמלים, ארכיטיפים המסייעים לנו להתחבר לעצמנו, ולתת לצד האינטואיטיבי שלנו ביטוי. הן מלמדות אותנו שעור באותנטיות ואינטימיות עם עצמנו.

חיית הטוטם שבחרתי לפתוח בה את סדרת המאמרים היא העיט.
העיט הוא ללא ספק אחד ממלכי הטבע. סמל לעוצמה, כוח, אידיאלים נשגבים ומעוף.
Eagle פירושו עיט ולא נשר כפי שהוא מופיע בתרגומים מסוימים לעברית.
אחדים מהעיטים שניתן לראות בארץ:
עיט חורש (עיט חורף), השכיח שבעיטים הנודדים העוברים בתקופה זו בצפון הארץ.
עיט שמש, החורף בארץ במיוחד בשדות רמת הגולן ,הנגב והחולה.
עיט ניצי, היציב בארץ מאז שנות החמישים ועיט זהוב שנדיר לראותו בארץ.
אורך גופם של העיטים נע בין 76 ס"מ ועד כ-86 ס"מ. הנקבות גדולות בדרך כלל מהזכרים.
העיט הזהוב גדול וחזק ובעבר היה סמלם של הלגיונות הרומאים ובתי מלוכה שונים באירופה. מאוחר יותר נבחר כסמל ארצות הברית. העיט מקנן לרוב בצוקים גבוהים.
העיט היווה את סמל הזניט (כיוון כיפת השמיים), כיוון שביכולתו לנסוק לגבהים עצומים. הוא סמל לראיה גבוהה של המציאות, תפישה רוחנית חדה וחיבור לאידיאלים גבוהים.
העיט הוא ציפור טרף, צייד מיומן העט על טרפו בדיוק בתזמון הנכון. יכולת התזמון ומיומנותו של העיט בציד מאפשרת לו להשקיע מינימום אנרגיה וזמן בהשגת מטרותיו. הוא מלמד אותנו שעור חשוב של מיקוד במטרה ואיזון פנימי.
לאזן בין עבודה להנאה, איזון נפשי, איזון ביחסנו עם הזולת. למרות יכולתו לנסוק לגבהים העיט מחובר גם לאדמה. יש לו מקור חזק וחד וטפרים בם הוא משתמש כדי לאחוז היטב בציד.
לעיט ארבע אצבעות בכל רגל. המספר ארבע מסמל מסגרות, גבולות ברורים שהם חלק מחיבור לאדמה וקרקוע. העיט מלמד אותנו להישאר מחוברים ליציבות של אימא אדמה במקביל לפיתוח יכולתנו הרוחניות, כוחות הריפוי שלנו או הצבת מטרות נעלות.
הוא מלמד לשים לב להזדמנויות הנקרות בדרכנו ולעוט עליהן, להשתמש בכוח ובעוצמה הפנימית
כדי לשקם את חיינו ולהשיג את מה שאנו רוצים. להתרומם מעל אשליות הקושי ולראות את כלל תמונת ההתפתחות שלנו בדרך האדומה המקודשת של חיים מאוזנים על פני אימא אדמה.
העיט נושא סגולה של ראיה גבוהה. הוא פותח אופקים חדשים המאפשרים לנו לראות את נסיבות חיינו מנקודת מבט רחבה יותר,המשלבת עבר, עתיד והווה.
בגלגלי הסגולות של שבטי הלקוטה והסנקה שוכן העיט במזרח. העיט נושא בכנפיו את היכולת לנסוק אל על לעבר השמש ומביא לחיינו את תדרי ההארה וההשראה של הזריחה. המזרח מואר בתדר של יסוד האש, שוקק חיים, ברק והתלהבות.
במסורת של הילידים האמריקנים מופיע העיט בדמות ציפור הרעם בעלת העוצמה, השולטת באש הברקים וברעמים.
כחיית טוטם הוא מסמל את האור הפנימי של הנשמה, אינטואיציה ועוצמה הנובעת מהסתמכות על הידיעה הפנימית. העיט כמורה רוחני מאפשר לנו להוציא לאור את הכשרונות החבויים בתוכנו ולהביאם לידי ביטוי באמצעות יופי, תעוזה וכריזמה. הוא משנה את חיינו ללא היכר.
מופיע כמלווה בזמנים של לידה מחדש וצמיחה יצירתית ודורש נכונות לאומץ ויושר פנימי .
כאשר מופיע העיט בחיינו, עלינו למצוא בתוכנו תעוזה להקשיב לתשוקותינו הנסתרות וללכת בעקבותיהן. לשאוף לטוהר, ריפוי פנימי ונגיעה עמוקה בעולם הרגש.

כך קרה לי כשהופיע בחיי "עיט זוהר" שמאן מתרבות המאיה, המלווה אותי מזה שלוש עשרה שנים. העיט מלמד אותנו לנוע בין העולמות, הוא מלמד על כישוף, קסמים וריפוי הנשמה. העיט הוא טוטם חסר פשרות, נחוש, אמיץ, ודורש אחריות מאלו שהוא בוחר ללוותם. הוא מפתח בנו מודעות לאמת, לעוצמת הצמיחה הרוחנית ולכך שכל בחירה שאנו עושים בחיים הופכת להיות חזקה ומשמעותית יותר. בקרב האינדיאנים נחשבות נוצות העיט למקודשות. נוצות של עיט מוענקות לאדם שהוכיח עצמו כראוי לכך בטקסי חניכה או ריפוי ושינוי תודעה.

תגובות פייסבוק

comments

Powered by Facebook Comments