מנהיגות, חזון ושינוי

מאת יוסי יהלום

בשבוע שבו נפטר עזר ויצמן ז"ל שודר פרק נוסף בתוכנית מציאות בשם "דרוש מנהיג". התוכנית מציעה לקבוצת מתמודדים את האפשרות לזכות בתקציב של 5 מיליון ₪ עבור פרויקט חברתי שהמתמודד הזוכה רוצה להוביל. בפרק ששודר המתמודדים עברו מבחני אישיות ואינטליגנציה על מנת שיוכלו הן הצופים והן המתמודדים עצמם להכיר את עצמם ואת חבריהם. המבחנים הבליטו את התכונות המרכזיות של המתמודדים, לטוב ולרע, מה שאפשר להם בסופו של הפרק לבחור את החברים שיצטרכו לעזוב. בסיום הפרק ועדה בראשותו של בני גאון צריכה הייתה להחליט מבין שני המתמודדים שנבחרו, מי מהם מנהיג ויישאר בתוכנית, ומי אינו מנהיג ויאלץ לעזוב. חברי הועדה ציינו תכונות שונות שדרושות למנהיג כגון כריזמטיות, יושר, אומץ ועוד. בנושא המנהיגות ישנן תיאוריות שונות לגבי מהותה, ולגבי היכולות והתכונות השונות המרכיבות אותה. למרות זאת ישנן מספר יכולות מרכזיות שמקובל לקשר אותן למנהיגות ובשניים מהן נעסוק.

יכולת מרכזית ראשונה היא החזון. יכולת זאת קשורה בהגדרת מטרה, שאליה מוביל המנהיג. החזון צריך להיות ריאלי, אמיתי, מחובר למציאות ומתוזמן היטב. יוסף (טומי) לפיד, הביא עמו מטרה אנטי דתית למפלגת שינוי, מטרה זו, היא שהורידה אותו ואת שרי שינוי מכיסאם בממשלה, מכיוון שלא הייתה מחוברת למציאות. החזון של לפיד היה כנגד אנשים שהם חלק מהמדינה, בעלי כוח אלקטורלי משלהם, ולכן (למרות הפופולאריות) לא יכול היה להוציאו לפועל. לעומתו מפלגת הליכוד, שמובילה את המדינה בשנים האחרונות, השכילה לקחת צד ימני מתון בסכסוך עם הפלשתינים ומדינות ערב, מה שאפשר לה חזון מוצק יותר מחד, ומאידך את היכולת להשתנות בהתאם להיווצרות התנאים בשטח.

יכולת נוספת קשורה ביצירת שינוי בתפיסה תוך כדי מעבר דרך הלא נודע. כל שינוי שאנו עושים מביא לפחדים והתנגדות, היכולת הנדרשת למנהיג היא הובלת השינוי, תוך התמודדות עם המתנגדים והגשמת השינוי. מנחם בגין ז"ל הוביל שינוי מהותי כאשר חתם על הסכם השלום עם מצרים, למרות המתנגדים ולמרות הקושי בוויתור על סיני. עזר ויצמן שהיה שר בממשלת בגין, והיה ידוע כניצי בדעותיו, שינה את דעותיו והפך לאחד ממובילי ההסכם עם מצרים. מכאן אנו למדים על היכולת לזהות הזדמנות ולהתמודד עם מציאות משתנה, שדורשת שינוי תפיסה. גם כאשר אהוד ברק כיהן כראש ממשלה הוא הוביל שינוי תפיסתי בנושא היציאה מלבנון, למרות ההתנגדות של הצבא וגורמים אחרים לשינוי. אהוד ברק הצליח לזהות תזמון נכון, ונכונות לשינוי בציבור. בהמשך נכשל ברק, כשניסה לכפות על ערפאת תהליך שערפאת לא היה מוכן להתחייב לו.

הניסיון להבין מהי מנהיגות מוביל אותנו ליכולת ללמוד משהו גם על עצמנו. ראשית נבחן את יכולת החזון. יכולת זו קשורה בהגדרת מטרת על אישית, שאליה אנו רוצים לשאוף, מטרה שתאפשר לנו להגשים את עצמנו בצורה הטובה ביותר. על ידי עבודת מודעות מתאימה והכרה במלוא יכולותינו (כישורים ייחודיים לנו), נוכל ללמוד על עצמנו, כך שנמצא את מהותנו, את ייעודנו האמיתי, ועל ידי כך להגדיר לנו מטרת על, שאותה אנו רוצים להגשים. חזון זה, ככל שיהיה מתאים יותר לייעודנו האמיתי, יאפשר לנו לממש יותר יכולות שלנו, ועל ידי כך נוכל להגשים את עצמנו באופן מלא. אם ניקח לדוגמא אדם שיכולותיו קשורות בעבודה של פיתוח כישורים לילדים, החזון שלו יכול להיות הקמת מרכז ייחודי לפיתוח כישורי ילדים. ככל שנכיר את עצמנו יותר, כך נוכל להגדיר חזון נכון יותר שאליו נשאף, ובהמשך לפעול טוב יותר להגשמתו. זיהוי החזון האישי והגדרתו, הם חלק מרכזי במסע שלנו להגשמה עצמית.

היכולת השניה הקשורה במעבר דרך הלא נודע, ולמעשה באה ללמד אותנו על הגשמת החזון. לעיתים, מטרת העל שלנו כרוכה בשינוי מהותי באופי חיינו, שינוי זה יכול לכלול למשל עזיבת מקום עבודה בטוח לצורך הגשמת החזון שלנו, או השקעה כספית בעלת סיכון. המנהיגים הזכורים ביותר (לטובה כמובן) הם אלו שהצליחו ליצור שינוי אמיתי עבור האנשים שאותם שירתו. במקרה של גורבצ'וב, פתיחת בריה"מ לשינוי (הפרסטרויקה), הביאה למצב שבו המדינה הקומוניסטית החלה בשינוי תפיסה (למרות ההתנגדויות השונות) המאפשר חופש לפרט, ובהמשך מעבר לדמוקרטיה. כמובן שאסור לשכוח שכל הגשמת חזון דורשת תזמון מתאים, מה שאומר שלפני המעבר דרך הלא נודע, עלינו לבדוק שאכן אנו מוכנים לכך, ובמקביל לוודאות ככל האפשר נחיתה רכה. כמובן שבכל שינוי אישי בחיינו יצוצו מתנגדים שיסבירו לנו שזו טעות. מתנגדים אלו מייצגים את החששות שלנו מהשינוי, עלינו להכיר בכך שהם מלמדים אותנו על הפחדים שלנו, לבדוק את תוכן הפחדים, להתמודד עימם ולהמשיך בהתאם לתוכנית, עד להגשמה.

המנהיגות היא הובלה של קבוצת אנשים, היכולות הנדרשות למנהיג מלמדות אותנו על קבלת החלטות אישיות משמעותיות בחיינו. דרך הגדרת החזון האישי ודרך הגשמתו על ידי יצירת השינוי, אנו לוקחים אחריות על חיינו ויוצרים מציאות חדשה.

תגובות פייסבוק

comments

Powered by Facebook Comments